Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

TOPlist

Veřejná sbírka k Mezinárodnímu dni neslyšících


MDN se slaví od roku 1958 vždy třetí neděli v září. Tento den byl založen Mezinárodní federací neslyšících a cílem je upoutat pozornost veřejnosti na jejich stížené podmínky, hlavně v komunikaci se slyšícími. I přesto, že se postupem času podmínky neslyšících zlepšují, musí denně překonávat spoustu překážek. Například nemohou telefonovat, což je v například v případě přivolání první pomoci velmi složité. Ale naštěstí už existují organizace, které vytvářejí systémy a tlumočnické služby, které umožňují neslyšícím snadnější komunikaci s okolním světem.

Letošní rok MDN připadá na neděli 25.9.

V tomto období chceme upozornit na stížené podmínky neslyšících v Moldavsku. Rozhodli jsme se podpořit v této zemi kabinet výzkumu znakového jazyka, a proto jsme zahájili veřejnou sbírku za účelem zakoupení technického vybavení a počítačové techniky. To bude sloužit k zaznamenávání znaků a následného vytvoření slovníku moldavského znakového jazyka.

Sbírkovou kampaň jsme zahájili se souhlasem Magistrátu hlavního města Prahy s názvem "Za odstranění komunikační bariéry neslyšících v Kišiněvě", která potrvá do roku 2017. Za tímto účelem jsme zřídili veřejnou sbírku mimo jiné i formou DMS. Zaslání sms zprávy DMS NESLYSICIM na číslo 87 777 stojí 30 Kč s tím, že na náš projekt půjde 28,50 Kč.

K Mezinárodnímu dni neslyšících jsme také vytvořili informační leták, který stručně a pomocí grafiky upozorní veřejnost na možnost přispět formou DMS na projekt pro Moldavsko.

V týdnu, ve kterém připadá MDN na neděli 25.9., bude Rádio 1 na frekvenci 91,9 vysílat náš reklamní spot, který také upozorní na sbírkovou akci přes DMS. Rádio 1 nám tento spot odvysílá pro bono. Na stránkách Radia 1 je také uveřejněna v novinkách naše tisková zpráva o veřejné sbírce.
http://www.radio1.cz/clanek/novinka/5960-sbirka-pro-neslysici

  
Další akcí, kterou jsme se rozhodli upozornit na veřejnou sbírku, je XII. Ročník tenisového turnaje, který pořádá Český tenisový svaz neslyšících. Turnaj bude probíhat v areálu tenisových kurtů sportovního centra na ulici Bruslařská, v Praze-Hostivaři. Zahájen bude v 8.00 losováním, samotná hra pak začne v 9.00. Všichni účastníci zaplatí vstupní poplatek a přispějí dárcovskou smskou na projekt pro Moldavsko. Akce bude samozřejmě přístupná i veřejnosti.